BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvių kalba lietuviškoje blogosferoje


Šiandien įvyko jau trečios nacionalinio diktanto akcijos finalinis turas. Neabejingi lietuvių kalbai ar tik šiaip norintys pasitikrinti savo žinias rašė jau šeštąjį diktantą nuo akcijos pradžios. Taip pat šiais metais su šia akcija vyko ir gana didelio populiarumo sulaukę gražiausio lietuviško žodžio rinkimai - buvo balsuojama raštu, didžiausiose internetinėse svetainėse, blogas.lt sistemoje ir kitur. Taigi akivaizdžiai matyti kad akcijų rengėjai stengiasi, jog žmonės gerbtų gimtąją kalbą, prisimintų jos taisykles, kad net nekiltų minties apie lietuvių kalbos išnykimą.


Lietuviška blogosfera. Plati, tačiau vis dar sparčiai besiplečianti visuomenė, per dieną parašanti šimtus ar net tūkstančius straipsnių. Kai kurie bloger’iai netgi turi svajonių (ar siekių, čia jau kaip  pažiūrėsi) nukonkuruoti tradicinę žiniasklaidą, teigia kad po keleto metų tinklaraščiai bus (ar netgi jau yra) viena iš didžiųjų žiniasklaidos priemonių. Tačiau viena pagrindinių taisyklių tradicinei žiniasklaidai - taisyklinga lietuvių kalba. Ar šios taisyklės laikosi lietuviškos blogosferos nariai?


Žinoma, galime skaityti daugybę įvairių temų, įdomių ar nelabai, daug arba mažai lankytojų sulaukiančių tinklaraščių, kuriuose rašoma taisyklinga lietuvių kalba. Aišku, ponai kalbininkai prie kiekvieno iš mūsų rastų dėl ko prisikabinti, tačiau nesileiskime į tokius subtilumus.


Deja, tačiau taisyklinga lietuvių kalba lietuviškuose tinklaraščiuose nėra taisyklė be išimčių. Be abejonės, nereikia net kalbėti apie trylikametes “sawlyteas”, arba to paties amžiaus panašių “madų” besivaikančius “bachūriukus”, kurie dar tik mokosi ir jau vien tik bandymas raštu reikšti mintis yra sveikintinas. Nešneku ir apie lietuviškai rašančius užsieniečius - jų klaidos yra savaime suprantamos, arba tokius žodžius, kaip pvz. “skeneris”, “printeris” ar kt., kurie jau yra įaugę.


Tačiau didelių klaidų daro ir kai kurie “didieji”, populiarūs bei daug lankytojų sulaukiantys tinklaraščiai. Nors jų autoriai yra 100%-iai lietuviai, iš straipsnių tai ne visada pasakysi.


Pavyzdžiui, tapkiaus puslapyje vos ne kiekvienam įraše išlenda po vieną - dvi tokias svetimybes kaip “Awww”, “Ain’t it cuuuute”, “Pisses me off” ir t.t.? Hmm, ar būtina jas naudoti, ar negalima to pakeisti normaliais lietuviškais žodžiais? Mental tinklaraštyje taip pat galima rasti visiškai bereikalingų žodžių -  “i mean, come on”, “so cool” “so on” ir t.t. Ko gero, be to taip pat sėkmingai galima išsiversti. Kolega Gytis rašė apie MTV blogus, kuriuose, pasak jo, išvis apsieinama be lietuviškų raidžių… Tai tik pavyzdžiai, tokių svetimybių galime rasti ir neviename kitame tinklaraštyje.


Nežinau, ar minėtuose tinklaraščiuose anksčiau pastebėjote ne itin “švarią” gimtąją kalbą, tačiau esu 99,99% tikras, kad skaitydami mano įrašą pagalvojote apie vieną bloger’į. Taip, tai ponas qemm.


Pasak toprss.lt, pono qemm tinklaraštis trečias pagal prenumeratorių skaičių Lietuvoje (2008 02 22 d. statistika). Ir nors prenumeratorių reitingų “varžybose” qemm gautų tik “bronzą”, jeigu būtų surengti nelietuviškiausio lietuviško tinklaraščio rinkimai, qemm be konkurencijos “pasipuoštų aukso medaliu”. Net 20% (kai kuriuose įrašuose ir daugiau) šio tinklaraščio žodžių - nelietuviški. Na, suprantu, visgi tinklaraštis yra “ant durniaus” (taip jis vadinasi:) ir jo autorius itin nepersistengia jį rašydamas, tačiau jei jau tas ant durniaus pradėtas tinklaraštis tapo toks populiarus, gal visgi galima jį rašyti lietuviškai?


Ir vienas retorinis klausimas (o jei qemm čia užklys, gal ir atsakys komentaruose): įdomu, už kokį gražiausią lietuvišką žodį  balsavo qemm? Už jo mėgstamus “importantly” ,”unacceptable” ar kitus, kurių pilna jo įrašuose? Gražūs žodžiai, deja, nelietuviški…


Abejoju, ar daug Lietuvos bloger’ių šiandien prisiminė lietuvių kalbos taisykles ir rašė diktantą ;) Tačiau būtent tinklaraščių autoriai rašo ne kartą per metus - jie rašo kasdien. Tinklaraščiai populiarėja, geriausius lanko ir prenumeruoja daug skaitytojų. Blogosfera gali būti pakankama jėga lietuvių kalbos išlaikymui. Tad perfrazuodamas vieno katino žodžius, norėčiau paraginti: nesvarbu, ar jūs vaikotės delfi populiarumo, reiškiate tik savo mintis, ar tik aprašote savo  dienos įvykius, Žmonės, rašykime lietuviškai!Rodyk draugams

Komentarai (12)

 1. troy:

  O kaip kitaip parodyti nepilnamečiui savo išskirtinumą? Kad ir kvailai ale kitoniškai…

 2. xnera:

  Aš qemm net neskaityčiau, jei jis rašytų taisyklingai, juk tai sugadintų jo stilių.

 3. Anonymous:

  Butent, qemm neturi ka pasakyti normaliai, todel bando taip pritraukt lankytoju. Nesistebeciau, jei butu paauglys, bet dabar… Suauges vyras, o elgiasi kaip one.lt vartotojas.

 4. onlyone:

  Manau,svarbiausia yra tai, kad daugėja tų, kurie rašo lietuvišku šriftu. O kadangi visų(na, daugumos) internetinių dienoraščių stilius yra neoficialus, tai aš nematau nieko blogo, jei mūsų rašytinė kalba yra tokia pati kaip ir kalbamoji.

 5. Subjektyvus žvilgsnis:

  Anonime, būtent!

 6. yessuz:

  nu jei napatinka - tai neskaitykite!
  Pas mane irgi pasitaiko. Nes taip mintys liejasi.
  Keisčiausia, kad jūs čia spiegiat, bet vis tiek skaitot.

  Žmogus rašo 'for fun', pvz aš irgi rašau tuo pačiu tikslu.
  O jei sekasi rašyti, tai kam kažką keisti? kad penki ufonautai paburbėtų?:)

 7. Subjektyvus zvilgsnis:

  Yessuz, nepatinka, neskaitom :)

 8. pbg:

  biski tokia kova su vejo malunais :)

 9. Gytis:

  "nu jei napatinka - tai neskaitykite!"
  Kiek išminties telpa šiame sakinyje. Tai pagrindinis dvylikamečių - trylikamečių skydas, kuomet jie kritikuojami.

 10. ufonautas:

  Na, noriu apginti qemm'ą (nors pats nevengiu jo patraukti per dantį dėl lietuvybės) - jis ir protingai rašo, ir lietuviškai sugeba raides sudėlioti - paskaitykite jo kitus tinklaraščius.
  Nors iš kitos pusės, kai per daug, tai negerai - tiesiog jaučiu, kad man jau per sunku skaityti tuos jo angliškai-lietuviškus peizaliojimus :

 11. Subjektyvus žvilgsnis...:

  pbg, kad niekas netgi nebando kovoti:)
  ufonaute, galbūt qemm kitur rašo ir įdomiai ir lietuviškai, nežinau. Tačiau tai, kas rašoma blogas.lt/qemm (t.y. nei lietuviškai, nei įdomiai), kaip jau ankstesniam komentare buvo minėta, onės vartotojo stiliumi, bent jau mane atgraso nuo tolesnio to autoriaus tekstų skaitymo.
  Gyti, vat vat :)

 12. asterisk:

  jesus, tau gal negera ? wash ur head dumbass.

Rašyti komentarą