BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rožinio drambliuko svajonės arba Šešios dienos vilties


Lietuvos futbole pats karštymetis - mūsų klubai žaidžia Europos taurių atrankos turnyruose, ir žaidžia gana neblogai. UEFA taurės atrankoje Sūduva pateko į antrą etapą, tuo tarpu Lietuvos čempionų “FBK Kauno” žaidimas skatina didesnių optimistų rožines svajones. Taigi, pakalbėkime apie FBK pasirodymą Europoje, ir pasvarstykime, ar rožinio drambliuko svajonės galėtų išsipildyti.


 


Kai futbolo sezono pradžioje Vladimiro Romanovo klubo “FBK Kaunas” vadovai pradėjo šnekėti, jog šiais metais komandai keliami tikslai patekti į prestižiškiausio Europos turnyro grupių etapą, dauguma futbolo gerbėjų arba santūriai šypsodavosi, arba gerai pasijuokdavo. Ir nors tai buvo naujas ir negirdėtas ketinimas Lietuvos futbole,


komandos, kuri anksčiau iš trijų atrankos etapų sugebėdavo įveikti vos vieną (ir tai ne visada), kalbos apie žaidimą Čempionų lygoje (ČL) buvo daugiau anekdotas, nei tikėtina prognozė.


 


Tačiau patys ištikimiausi FBK gerbėjai vis tik laukė turėdami dalelę vilties. Galbūt ponas Vladia bent laikinai pakeis savo prioritetus futbole, ir įprastinis futbolininkų ekskursinis maršrutas Minskas->Kaunas->Edinburgas (kaip žinia, šiuose miestuose “šokėjas” turi futbolo klubus)  pakeis kryptį į priešingą, galbūt FBK ženkliai sustiprins savo sudėtį. Deja, esminių pakitimų neįvyko - FBK tik “susigriebė” geriausius dukterinių A lygos komandų žaidėjus, iš Škotijos grįžo nepritapusieji, o nepritapę Kaune išvažiavo į Minską. Nors žaidėjų rotacija buvo, FBK “žvaigždžių” iki liepos neatsirado. ČL kvalifikaciją su mėgėjų komanda iš Andoros Kaunas pradėjo iš esmės tik su vienu aukštesnio lygio (ČL tinkančiu) žaidėju - brazilu R. Ledesma.


 


Tačiau tada, po nei didelės, nei mažos pergalės 4:1 išvykoje prieš Andoros čempionus V. Romanovas ir FBK “skėlė” kol kas didžiausią naujieną -  “FBK Kauną” treniruos ex-Porto ir ex-Portugalijos jaunimo rinktinės treneris Jose Couceiro. Naujiena, taip sakant, kaip reikiant, kuriai dėmesio skyrė netgi kitų Europos šalių interneto portalai. Ir nors J.Couceiro iš buvusių komandų pravarytas už prastus pasiekimus, tačiau prasti buvusio ČL nugalėtojo “FC Porto” pasiekimai galėtų būti ryškios pergalės “FBK Kaunui”.


 


Trenerio krikštas naujoje komandoje buvo vidutiniškas. Nors FBK atsakomosiose rungtynėse namuose nugalėjo Andoros “Santa Coloma” futbolininkus ir pateko į kitą ČL atrankos etapą, tačiau vienuolikai profesionalų žaidžiant prieš devynis mėgėjus (buvo parodytos dvi raudonos kortelės), įmušti tik tris įvarčius, o tuo labiau dar ir praleisti vieną, yra ne itin geras pasiekimas.


 


Taigi, praėję pirmąjį etapą, antrajame Lietuvos futbolo čempionų jau laukė FC “Rangers” - dar pavasarį žaidęs UEFA taurės finale. Itin stiprus priešininkas. Tą supranta ir J. Coreiro, prieš rungtynes išvykoje interviu kalbėdamas, kaip trumpai jis treniruoja savo naująją komandą, kad jis ne Jėzus Kristus ir stebuklų nedaro, koks galingas yra “Rangers”, ir kiek daug reikės FBK stengtis norint pasiekti neblogą rezultatą. Toks jausmas, kad treneris dar neprasidėjus varžyboms jau teisintųsi dėl blogo “FBK Kauno” žaidimo. Tuo tarpu FBK prezidentas G. Ugianskis nesikuklino: “Teigiamas rezultatas - 2:0″. Ir nors atsirado tikinčių šia galimybe, arba bent jau teigiamu rezultatu apskritai, dauguma futbolo gerbėjų, tarp jų ir aš, vėl šypsojosi.


 


Tačiau kaip paaiškėjo po pirmųjų rungtynių Škotijoje praėjusį trečiadienį, Jose Couceiro, bent kol kas, teisinosi per anksti. Ir nors R. Ledesma žaidė vos vos atsigavęs po traumos, futbolo dievai rado “viduriuką” tarp išankstinių Ugianskio ir Couceiro pareiškimų - pasiektos gana sensacingos lygiosios 0:0. Optimistiški FBK gerbėjai euforijoj - juk atsakomosios rungtynės ateinantį antradienį namuose, komandos lyderis Ledesma jau bus atsigavęs… O gal pavyks… Atsirado šešios dienos vilties…


 


Be abejo, smagu, kad lygiosios svečiuose suteikė vilties futbolo gerbėjams, kad tos rungtynės tik didina susidomėjimą atsakomuoju maču Kaune ir apskritai futbolu. Malonu girdėti žmonių ketinimus į rungtynes važiuoti net iš kitų Lietuvos miestų - lyg mažytė alegorija į geriausius “FK Žalgirio” laikus, kai stadione rinkdavosi žmonės vos ne iš visos Lietuvos. Vis daugiau futbolo fanų pradeda tikėti, kad FBK gali ne tik nugalėti Rangers, bet ir praėję likusį trečią atrankos etapą patekti į ČL. Tačiau ar ne per anksti džiaugiamasi..? Juk perfrazuojant žinomą patarlę “rezultatas skaičiuojamas po abiejų rungtynių”…


 


Istorija byloja, jog ne taip retai Lietuvos klubai Europos taurėse žaisdami prieš stiprius varžovus vienerias rungtynes sužaidžia neblogai. Dažniausiai tai būna susitikimas namuose, ir/arba nieko nelemenčios atsakomosios rungtynės, kai priešininkų komandoje žaidžia dublerių dubleriai. Deja, antrose (iš dvejų) rungtynėse Lietuvos klubai paprastai pralaimi arba net būna triuškinami. Kol kas Kauno komandos pasirodymas išskirtinis tik tuo, jog neblogą rezultatą jie pasiekė išvykoje, pirmose rungtynėse ir žaisdami prieš pagrindinę  “Rangers” sudėtį. Ar istorija kartosis, o gal FBK laužys tendencijas? Kol kas pasakyti nelengva.


 


Kaip Lietuvoje ir įprasta, trečiadienio rungtynių  buvo neįmanoma matyti per TV, tad paprastiems futbolo fanams apie Lietuvos čempionų žaidimą kalbėti ko gero sunku. Remdamiesi rungtynių santrauka futbolas.lt, optimistai sako, jog FBK Kaunas beveik niekuo nenusileido tituluotiems priešininkams, turėjo keletą “pusprogių” bei puikiai gynėsi. Ko gero, jie teisūs, tuo labiau, kad lietuvių gynybą gyrė ir “Rangers” strategas.


 


Tuo tarpu “Rangers” sirgaliai, lietuviai pesimistai, ir netgi realistai (tarp jų ir aš) pažymi, kad Rangers tose rungtynėse žaidė be didesnio užsidegimo, “viena koja” tikėdamiesi apžaisti Hearts (Edinburgo klubas) dublerius. Rangers turėjo bent pora šimtaprocentinių progų pelnyti įvartį, kurio išvengti lietuviams labiau padėjo fortūna nei puikus gynėjų žaidimas. Šios pusės nuomonė taip pat teisinga.


 


Šiaip ar taip, faktas, kad Škotijos grandai neįvertino Romanovo triados viduriniojo klubo ir, taip sakant, pajuokavo. Be abejonės, Rangers’ų fanams bei patiems “reindžeriams” šis rezultatas nejuokingas, ir į Kauną UEFA taurės vicečempionai, lydimi didelio desanto sijonuotųjų atvažiuos tik vienu tikslu - nugalėti. Tai ne pirmas kartas, kai visus reikalus Rangers pasilieka spręsti išvykoje. Pernai ne kartą silpnai sužaidę namuose, išvykose Škotijos grandai nugalėdavo daug stipresnes nei “FBK Kaunas” komandas ir nužygiavo iki UEFA taurės finalo.


 


Žinoma, FBK žais namuose, ir juos palaikys, tikėkimės, artipilnis Dariaus ir Girėno stadionas. “Tribūnos - dvyliktas žaidėjas” - taip ar panašiai teigia kai kurie futbolo sirgaliai. Tačiau “Reindžeriams “, kurie praeitą trečiadienį savo stadione surinko 35 tūkst. auditoriją, kurie žaidžia trigubai ir daugiau didesniuose nei Kauno, pilnuose stadionuose, antradienio rungtynės Kaune stebint max. pusdevinto tūkstančio vietos sirgalių bus lyg tylus pasivaikščiojimas…


 


Na, pasivaikščioti antradienį neužteks nei vienai komandai. Tiek “Rangers”, tiek “FBK” turi mušti bent vieną įvartį. Tiesa, rezultato atžvilgiu Rangers yra geresnėje pozicijoje - nulinės lygiosios Glazge jiems suteikia privilegiją atsakomąsias rungtynes baigti bet kokiomis ne nulinėmis lygiosiomis. Tuo tarpu “FBK”, norėdami patekti į kitą, paskutinį atrankos etapą, privalo laimėti.


 


Sunku pasakyti, naudinga pono Jose auklėtiniams ar ne, kad dėmesį puolimui turės skirti abi komandos. Viena vertus, Lietuvos čempionams atsiras daugiau kelių prie varžovų vartų, tačiau taip pat gynyba susilpnės ir “FBK” vartų pusėje. Žaisdami daugiau gynybinį futbolą, svečiuose “FBK Kaunas” vos apsigynė. Ar pavyks nepraleisti, stengiantis įmušti Kaune? Panašu, kad ne. Sunku  patikėti, kad “FBK Kaunas” yra pajėgus 180 minučių nepraleisti įvarčio žaisdamas su UEFA taurės finalininkais. Taigi, labai tikėtina, kad vieno įvarčio Kaunui nepakaks. Reikia mušti, ir reikia mušti bent du kartus.


 


O kas toliau? Jeigu įvyktų, pripažinkim, didelė sensacija, ir “FBK Kaunas” iš tolimesnės kovos eliminuotų “Reindžerius”, trečiajame ir jau paskutiniame atrankios į ČL etape jų lauktų Danijos čempionai “Aalborg”. Ko gero, įveikus “Rangers” “Aalborg” neturėtų būti baisus priešininkas “FBK”.


 


Taigi ateinantis antradienis Kaune “FBK” bus karštas. Net neabejoju, kad Lietuvos čempionai atiduos visas jėgas, o klubo savininkas už pergalę jiems pasiūlys solidžias premijas su nemažai nulių. Noriu tikėti, kad Kauno komandą palaikys pilnas stadionas, o televizija bent dviems valandoms atsisakys volkerių bei melodramų, ir transliuos futbolą. Bręsta sensacija? Sunku pasakyti. Logiškai mąstant, įvertinant klubų istoriją, pasiekimus ir sudėtį, galima teigti, kad “FBK Kaunas” šansų beveik neturi. Tačiau futbolas tuo ir gražus, kad Logika čia ne visada yra lemianti.


 


Sėkmės “FBK”!
Rodyk draugams

Rašyti komentarą