BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Tvarkęsis rinktinėje tvarkysis Seime arba In Memorium Algimantui Liubinskui

 

“Lietuvos rinktinės treneris traukiasi”. Tokios ir panašios antraštės šią savaitę mirga Lietuvos futbolo portaluose. Algimantas Liubinskas renkasi politiką ir pasitraukia nuo Lietuvos futbolo rinktinės vairo. “Seniai taip reikėjo”, džiūgauja dalis futbolo fanų, ne labai patenkintų trenerio darbu ir bandymu suderinti rinktinę ir darbą valdžioje, ir jau seniai “vertę” Liubinską. “Jis buvo vienas geriausių Lietuvos trenerių”, teigia kiti, prisimindami istorines lygiąsias prieš pasaulio galinguosius. “Ar yra tinkamų kandidatų jį pakeisti”, svarsto treti. Tačiau abejingų futbolo gerbėjų ši naujiena nepalieka. 


Ko gero, abejingų likti ir negali. Šiaip ar taip, Algimantas Liubinskas rinktinę treniravo aštuonerius metus, ir, nori to ar nenori, įsirašė Lietuvos futbolo istorijoje. Dabar nesileisiu į itin populiarius svarstymus, ar Liubinskas tinkamai atliko darbą, ar buvo geras treneris, - tuo labiau, kad ir pats neturiu vienareikšmės kategoriškos nuomonės. Tačiau šį kartą noriu pažaisti skaičiais, statistika ir prisiminti, ką Lietuvos rinktinė [ne]pasiekė per tuos aštuonerius metus kartu su Algimantu Liubinsku.


 


Taigi, ponas Algimantas rinktinės trenerio postą “pirmai kadencijai” užėmė 1993 metais, pasitraukus Šenderui Giršovičiui. Tada Lietuvos rinktinė pasauliniame reitinge užėmė 93 poziciją. Trenerio startas buvo tragiškas - pasaulio čempionato atrankos rungtynėse Ispanijoje su šeimininkų komanda Lietuva praleido net penkis įvarčius ir pralaimėjo 0:5. Vėliau sekė lygiosios draugiškose rungtynėse su  Slovakija ir Lenkija, pergalė PČ atrankoje prieš albanus bei 0:2 pralaimėjimas Vilniuje prieš ispanus, du pralaimėjimai airiams, sutriuškinimas 0:4 Danijoje. Baltijos taurėje Liubinsko auklėtiniai sužaidė lygiomis su “broliukais” latviais ir 1:2 pralaimėjo estams. Per metus, vadovaujant Algimantui Liubinskui rinktinė sužaidė 12 tarptautinių varžybų, vieną kartą laimėjo, pasiekė tris lygiąsias ir patyrė aštuonis pralaimėjimus. Įmušę 8 ir praleidę 23 įvarčius (vidutiniškai 0,6:1,9 per rungtynes) lietuviai vis tik pakilo reitinge ir metų pabaigoje užėmė 85 vietą. Pasaulio čempionato atrankos grupėje užėmėme 5 vietą, surinkę 7 taškus ir pralenkę tik latvius ir albanus.


 


1994 metai prasidėjo draugiškomis lygiosiomis su Izraeliu bei rezultatyviomis rungtynėmis su čekais - pralaimėjome 3:5. Baltijos taurėje nugalėję  kitas dvi Pabaltijo rinktines bei 2:4  draugiškose rungtynėse nusileidę Švedijai Liubinsko auklėtiniai pasiekė vieną ryškesnių pergalių Lietuvos futbolo istorijoje 0:2 EČ atrankoje svečiuose nugalėjo ukrainiečius. Nors EČ atrankoje vėliau pralaimėjo kroatams, metų pabaigoje Lietuva baigė gražiai - 2:1 įveikė Slovėnijos rinktinę. Gana sėkmingi metai - teigiamas įvarčių santykis (14:13, vidutiniškai 1,75:1,625 per rungtynes) ir šuolis į 59 vietą pasaulio reitinge.      


 


Po 1994-ųjų ponas Algimantas paliko Lietuvos rinktinę Benjaminui Zelkevičiui. Tačiau po devynių metų (2003) Liubinskas skambiai grįžo į rinktinę - išlyginamąjį Ražanausko įvartį svečiuose į Oliverio Kahno vartus atsimena bene kiekvienas futbolo gerbėjas. Lygiosios EČ atrankoje su tuometine pasaulio vicečempione Vokietija - kitas iš svarbiausių mūsų rinktinės pasiekimų vadovaujant Algimantui Liubinskui. Ne gana to, po keleto dienų Ražanauskas leido džiūgauti Kaune susirinkusius rinktinės sirgalius - pergalė 1:0 atrankoje prieš Škotiją ir optimistinė mintis, kad Lietuvos rinktinė atsigauna. Deja, optimizmą numalšino pralaimėjimas draugiškose rungtynėse Rumunijai ir gėdingas pralaimėjimas 0:3 Islandijai namuose. Baltijos taurėje sutriuškinę Estiją 5:1 ir pralaimėję “braliukams”,  Liubinsko auklėtiniai sutriuškinami Bulgarijoje 0:3. Ir nors EČ atrankoje Lietuva laimi prieš farerus, metų pabaiga niūri: Škotijoje taškų iškovoti nepavyksta - 0:1, nuotaiką dar labiau gadina pralaimėjimas 1:3 draugiškose rungtynėse prieš lenkus. Neigiamas įvarčių santykis - 12:16 (vid. 1,2:1,6 per rungt.), tačiau trys pergalės ir vienerios lygiosios leido Lietuvos futbolo rinktinei reitinge šoktelti keletą pozicijų į viršų - iš 106 metų pradžioje į 101 gruodžio mėnesį. EČ atrankoje mūsiškiai lieka priešpaskutiniai ketvirti - nors ir iškovoję 10 taškų bei tik 4 atsilikdami nuo antroje vietoje “sėdėjusių” škotų, Lietuva teaplenkia farerus.


 


2004-taisiais iki rugsėjo Liubinsko auklėtiniai sužaidė ketverias draugiškas rungtynes - visas pralaimėjo. Įsimintinesnės - prieš pat Europos čempionatą Portugalijoje vykęs mačas su šeimininkais, kuriame pralaimėjome 1:4, ir pralaimėjimas Rusijai 3:4. Pasaulio čempionato atranką rinktinė pradėjo neblogai - lygiosiomis 1:1 svečiuose su Belgija (įmušė Jankauskas), sutriuškindami San Mariną Kaune. Po to sekė dar vienos istorinės rungtynės - nulinės lygiosios Vilniuje su ispanais. Dar ilgai svečiai keikė Žalgirio stadioną, kuriam šis mačas buvo paskutinis, kuriame žaidė Lietuvos rinktinė. Po sensacingų lygiųjų Lietuva dar laimi prieš San Mariną. Sirgalių nuotaikos neblogos - PČ atrankoje kol kas nepralaimėta. Per metus įmušta  10 įvarčių, praleista 13 (vid. 1,1:1,4). Pasauliniame reitinge kylam iš 103 į 100-ąją poziciją.


 


2005-ieji. Pralaimėjimas draugiškame mače su Gruzija, račiau neblogas pasirodymas PČ atrankoje tęsiasi - 1:1 su Bosnija ir Hercegovina.  Deja, po to rinktinė “gerame stadione” svečiuose pralaimi ispanams, abu kartus serbams 0:2, bosniams 0:1 ir nuotaika vėl prasta. Paskutinėse metų rungtynėse abu įvarčius įmušę belgai padovanoja lygiąsias 1:1. Tiesa, tarp nesėkmių PČ atrankoje žaidžiame draugiškas rungtynes su Baltarusija ir sugebame laimėti. Per metus Liubinsko komanda įmuša 7 kartus, tiek pat praleidžia (vid. 0,7:0,7), tris kartus laimi, dukart pasiekia lygiąsias ir keturiskart pralaimi. Rinktinė reitinge išlieka 100 pozicijoje, o pasaulio čempionato atrankoje su 10 taškų aplenkia tik San Mariną. Kalbant apie šį atrankos ciklą - graži pradžia, pabaiga kaip visad. Tačiau didžiausi futbolo optimistai įžvelgia teigiamą progresą rinktinės žaidime, tuo labiau ir rezultatai ciklo pradžioje džiugina.


 


2006-aisiais prasidėsiančios Europos čempionato atrankos optimistai laukė su mažyte viltimi. Rinktinė po truputį susižaidžia, praėjusio ciklo pirmoji pusė nebloga… O gal vistik pavyks… Tačiau viltys žlunga sužinojus atrankos grupės varžovus: “švieži” pasaulio čempionai, vicečempionai, į aštuntuką papuolusi Ukraina. Paaiškėja, kad šis ciklas bus vienas  įdomiausių Liubinsko, o ir visos rinktinės karjeroje. Pasiruošimas EČ atrankai - tai trejos draugiškos rungtynės, dvejose kurių laimime (2:1 prieš albanus ir 1:0 prieš lenkus). Paskutinė “treniruotė” ne itin pavyksta - 2:3 pralaimima Moldovai. Tačiau pirmose EČ atrankos rungtynėse Lietuva sudrebina futbolo pasaulį - po italų parado aplink savo stadioną su pasaulio čempionų taure rankose, Danilevičius muša įvartį ir devynias minutes lietuvių sirgaliai euforijoje. Ir nors pasaulio čempionai lygina rezultatą, lygiosios svečiuose su italija - puikus rezultatas. Tačiau po kelių dienų Kaune futbolo dievai nuo lietuvių nusisuka - 1:2 pralaimime škotams. Miceikos įvartis per save rungtynių pabaigoje - bene fantastiškiausias rinktinės istorijoje. Po to pono Algimanto auklėtiniai sunkiai “paima” farerus, pralaimi draugiškame mače Kuveitui ir sutraiško Maltą 4:1. Per metus įmušę 12 įvarčių ir praleidę 9 (vid. 1,5:1,125), laimėję 4, sužaidę istorinėmis lygiosiomis 1 ir pralaimėję 3 kartus lietuviai pasaulio reitinge šokteli  net per 33 pozicijas - iš 102 į 69 vietą. Geri metai Lietuvos rinktinei. Puiku.


 


2007-ieji. Draugiškose rungtynėse pralaimėję Maliui, su Prancūzais Kaune Liubinsko komanda kaunasi kaip su lygiais, tačiau prancūzai vistik išsigelbsti - 0:1. Tokiu pat rezultatu pralaimim Ukrainai, o Mikoliūno slalomas ir įvartis namuose prieš Gruziją leidžia džiaugtis jau Lietuvos sirgaliams. Antrojoje akistatoje su pasaulio čempionais sensacijos pakartoti nepavyksta - Lietuva pralaimi 0:2, tačiau žaidimas vėlgi nėra labai blogas. Draugiškose rungtynėse nugalėję Turkmėnistaną, Liubinsko auklėtiniai tęsia kovas EČ atrankoje. Antrą kartą pralaimime Škotijai, nesunkiai įveikiame Farerų salų ekipą, antrą kartą, šįkart Prancūzijoje, paskutinėmis minutėmis gelbstisi prancūzai - 0:2. Metų pabaigoje Lietuvos rinktinė dominuoja - dvi pergalės prieš gruzinus ir ukrainiečius vienodu rezultatu 2:0 - ar tas rezultatas dėsningas, tai jau kita tema;) Šiaip ar taip sėkminga metų bei šio atrankos ciklo pabaiga “prabudina” nemažai futbolo gerbėjų. Jaučiamas padidėjęs susidomėjimas rinktine ir futbolu apskritai. Taigi 2007-ieji į Lietuvos futbolo rinktinės istoriją įsirašo kaip gero žaidimo prieš pačius galingiausius priešininkus metai. Deja, gero žaidimo nepakanka, reikia ir pergalių, kurių šiais metais rinktinė iškovoja 5. Europos čempionato atrankos grupėje pritrūksta vos vieno taškelio iki ketvirtą vietą užėmusių ukrainiečių - liekame penkti. Įvarčių santykis per metus 11:14 (vid. 1:1,27), pasaulio reitinge rinktinė pakyla dar per dešimt pozicijų - į 59 vietą.


 


2008-ieji. Liubinskui - paskutinis pusmetis rinktinėje ir paskutinės draugiškos. Metų pradžioje snieguotoje aikštėje pratęsiame pergalių seriją laimėdami prieš Azerbaidžaną, tačiau po to seka nesėkmės: prieš čekus 0:2 (čekai dominavo aikštėje visą laiką), prieš latvius 1:2 (dėkui Alunderiui, įsimušusiam į savus vartus, nors žaidimas buvo apylygis), ir 1:4 Rusams (nors po Savėno įvarčio pirmavome, tačiau po to gėdingai pralaimėjome tada dar “viena koja” žaidusiems būsimiesiems EČ pusfinalininkams. Taigi per 5 rungtynes įmušėme 4, praleidome 8 įvarčius. Reitinge Lietuvos rinktinė lieka 59 pozicijoj. Pasaulio čempionato atrankos ciklą pradės jau kitas treneris. Liubinskas eina į politiką.


 


Taigi, apibendrinkime. Treniruojant Algimantui Liubinskui, Lietuvos rinktinė sužaidė 72 tarptautines varžybas. 24 kartus laimėjo, 10 kartų sužaidė lygiomis, 38 kartus pralaimėjo. Rinktinė įmušė 78 įvarčius, praleido 103. (Vidutiniškai per rungtynes 1,08:1,43). Rinktinės treneriu esant būtent Algimantui Liubinskui, Lietuvos rinktinė “atliko didžiausią šuolį per mėnesį” pasaulio reitinge - 2007 lapkritį šoktelėjo net  per 29 pozicijas. Tačiau pono Algimanto treniravimo metu Lietuva užėmė ir pačią žemiausią iš buvusių pozicijų - 2004 Rugsėjį buvo 118-kti. Liubinsko karjeros rinktinėje metu Lietuva sužaidė keletą įsimintinų, neblogų rungtynių, tačiau stebuklų neparodė - nė karto nepateko į Europos ar Pasaulio čempionatus.


 


Kas toliau? Kas taps Lietuvos rinktinės treneriu? Ar šį postą federacija patikės užsieniečiui? Ar užsienietis sugebės ženkliai pagerinti rinktinės rezultatus? Įdomūs klausimai… Atsakymų belieka laukti… 
Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. troy:

    Ivanas

Rašyti komentarą